روز مادر

روز جهانی مادر

تاریخچه روز جهانی مادر به قرن نوزدهم باز می ‌گردد. در نخستین سال ‌های دهه ۱۸۵۰ میلادی، یک فعال امور زنان به نام اَن ریوس جارویس ، انجمن ‌هایی با نام فعالیت های روز مادر تشکیل داد. هدف این انجمن‌ ها، کمک به سربازان مجروح جنگ بود.

فکر روز مادر توسط یک زن به نام جولیا واردهو به ایالات متحده آمریکا برده شد و اولین روز ماه ژوئن به عنوان روز مادر تعیین گردید! بعد از جنگ، جارویس و دیگر زنان این انجمن ها، روز دوستی مادران را راه انداختند، هدف این انجمن ‌ها کمک به صلح و نزدیک کردن دشمنان سابق به همدیگر بود! یکی از زن‌ های فعال در این انجمن ها، به نام جولیا وارد هاو در سال ۱۸۷۰ میلادی، بیانیه روز مادر را منتشر کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت! مضمون این بیانیه این بود که زنان نقش سیاسی فعال تری برای ترویج صلح به عهده بگیرند.

در سال ۱۹۲۴ میلادی نیز کنگره ایالات متحده آمریکا دومین روز ماه مه را به عنوان روز مادر تعیین کرد. البته بد نیست بدانید در کشور ژاپن، زادروز همسر وقت امپراتور به عنوان روز مادر گرامی شمرده می شود. در کشور ایران نیز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ شمسی، روز ۲۵ آذر به نام روز مادر نام گذاری شده بود.

لازم به بیان است ۱۰ می سال ۲۰۲۰ میلادی مصادف با ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۹۹ شمسی، روز جهانی مادر در بسیاری از کشورهای دنیا می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *